Mebilog

TPP-Çad Notları

2018 TİKA Tecrübe Paylaşımı Programı çerçevesinde ODTÜ MEBİVA adına gönüllü elçileri.

Mustafa Fatih Çemen (ODTÜ EE Öğrencisi)

Tecrübe paylaşım programı vasıtasıyla Çad’a ziyarette bulundum. Birbirinden güzel deneyim ve fırsatları bize yaşattıkları için Tika çalışanlarına, Odtü Mebiva Derneğine ve bu projede rol alan herkese teşekkür etmek istiyorum. Birbirinden renkli yaptığımız faaliyetlerden bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Maarif Vakfı Ziyareti: Maarif Vakfının genç ve dinamik ekibiyle tanışma fırsatı bulup ,ne gibi projeler üzerinde çalıştıklarını dinledim. Zamanla okul ücretlerini düşürüp, daha geniş bir kesime hizmet etmeyi amaçladıklarını paylaştılar.
  • Yetimhane Ziyareti ve Tadilatı: Çok zor şartlar altında eğitim görmeye çalışan yetimlerle tanıştık. Yetimhanenin fiziksel şartları insana gerçekten, ‘Şükür’ kavramını bir kaz düşünmeye zorluyor. Çocuklarla Arapça konuşup sohbet etmeye ,Türkiye hakkındaki duygu ve düşüncelerini paylaşmalarını istedik.
  • Köy Ziyareti: Çok doğal bir yaşamın sürdüğü köyü ziyaret ettik. Küçük çapta gıda yardım faaliyetinde bulunduk. Bize ve Türkiye’ye karşı tutumları insanı kendi aleminde bambaşka yerlere taşıyor, ve bir o kadar da sorumluluklar yüklüyor.
  • Panel: Çad ve Türkiye arasındaki tarihi ilişkilerin konuşulduğu, ilişkileri daha üst düzeylere çıkması gerektiğinin konuşulduğu, çoğunlukla gençlerin katıldığı bir panele katıldım.
  • Mango Ağaç Dikimi: 150 adet mango fidanını değişik köylerde yerel halkla beraber evlerin bahçesine diktik. Bize karşı çok sıcak ve samimi bir tutumla gezi boyunca karşılaştık.
  • Radyo Yayınları:4’erli gruplar halinde ulusal radyolarda çıkıp, ne amaçla Çad’ a geldiğimizi Türkiye’nin Afrika’ya bakış açısının Batı dünyasından çok farklı olduğunu vurguladık.

Sonuç olarak her şeyiyle dolu dolu, ayrılacağımız vakit içimizi bir hüzün kaplayan 1 haftalık çok anlamlı bir gezi oldu. Bu projede emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür etmek istiyorum…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir