Biz Kimiz?

Kuruluşumuz

Hikâyemiz başlıyor...

İlk oluşum çalışmaları 1988 yılında başlayan ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı, ODTÜ mezunu 46 Kurucular Kurulu üyesi ve 104 Genel Meclis üyesi tarafından 12 Şubat 1995 yılında resmi olarak kurulmuştur.

Misyon ve Vizyonumuz

ODTÜ’den aldığını toplumuna, milletine ve insanlığa vermek yolunda ODTÜ mezunlarının, mezuniyet sonrasında karşılaşabilecekleri mesleki ve teknik ihtiyaçlarının ve sorunlarının giderilmesi için çalışmalar yapmak; bunun için gerekli alt yapıyı hazırlamak; ODTÜ ve birbirleri ile ilişkilerinin devamını temin etmek; vakıf üyeleri arasında sosyal, kültürel ve ekonomik yardımlaşmayı gerçekleştirmek; ve ülkenin bilimsel, sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaktır.

ODTÜ Mebiva @ 2023

Vakıf Hakkında

ODTÜ mezunlarının, mezuniyet sonrasında karşılaşabilecekleri mesleki ve teknik ihtiyaçlarının ve sorunlarının giderilmesi için çalışmalar yapmak; bunun için gerekli alt yapıyı hazırlamak; ODTÜ ve birbirleri ile ilişkilerinin devamını temin etmek; vakıf üyeleri arasında sosyal, kültürel ve ekonomik yardımlaşmayı gerçekleştirmek; ve ülkenin bilimsel, sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaktır.

VAKFIMIZIN ORGANLARI:

  1. Kurucular Kurulu
  2. Yönetim Kurulu
  3. Vakıf Genel Müdürlüğü
  4. Genel Meclis
  5. Denetim Kurulu
  6. Danışma Meclisi
Geçmişten Günümüze

Vakıf Başkanlarımız

Kuruluşundan Günümüze Vakıf Yönetim Kurulu Başkanlarımız

Haziran 2021 - Halen

Abdullah Cengiz MAKAS

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Ekonomi alanında yüksek lisansını yaptı. 1996 yılından bu yana kamuda üst düzey görevlerde bulunmuştur. 1996 yılında Maliye Bakanlığı Bakan Danışmanlığı görevinin ardından sırasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi, Başbakanlık, Sermaye Piyasası Kurulu ve İMKB Takas ve Saklama Bankası’nda çeşitli kademelerde danışmanlık ve yöneticilik görevlerini yürüttü. Kamu görevi sırasında çeşitli ülkelerde yapılan uluslararası toplantılara çalıştığı kurumları temsilen katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdür Yardımcısı iken 28.11.2012 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kamu Denetçisi olarak seçildi. Evli ve üç çocuk babası olan Makas, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Mart-2017 – Haziran 2021

Erdal YILMAZ

1966 Yerköy/Yozgat doğumludur. ODTÜ Havacılık Mühendislşiği bölümünden 1990 da mezun oldu. 1994 de aynı bölümden yüksek lisans; 2000 yılında da aynı bölümden doktora derecesini; 2003 yılında ABD’de Indiana üniversitesinden MBA derecesini; 2018 yılında ise Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanında Doçent ünvanını aldı. İş tecrübesi olarak; TÜBİTAK’a bağlı SAGE de 1990-1995 ve MAM da, 1998-99 yılları arasında araştırmacı mühendis olarak, 2012-2018 yıllarında ise UZAY’da mühendis ve Enstitü Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Ayrıca, 1993 yılında İspanya’da CASA firmasında 1996 yılında da ABD’de Sikorsky firmasında mühendis olarak değişik görevlerde bulundu. 1999-2008 yıllarında  Indiana Üniversitesi-Purdue University Indianapolis’te doktora öncesi ve sonrası Araştırmacı; 2008-2012 yıllarında ise Jackson State Universitesinde Araştımacı Akademisyen olarak çalıştı. Halen TUSAŞ firmasında Uçak Grubu Mühendislik Direktörü olarak görev yapmaktadır.  Diğer yandan, 2014 yılından bu yana ODTÜ’de misafir öğretim üyesi olarak ders vermektedir. 

Mart-2006 – Haziran 2017

Volkan ÖZTÜRK

1961 Islahıye doğumludur. 1986’da ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Kırıkkale Üniversitesi Meslek Yüksek Okulunda 5 yıl Haberleşme Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Mühendis olarak Türk Telekom, Ülker, Makim (Akbil Projesi) ve Kayseri Çinkur’da Otomasyon Projeleri üzerine çalıştı. 2005 sonrası TURKSAT, TBMM ve RTÜK’te üst düzey yöneticilik yaptı. 2011 sonrası savunma sanayi şirketlerinde (STM, MİLSOFT, TUSAŞ ve ATEL) üst düzey yöneticilik yaptı. Tarihe meraklıdır.

Şubat 2002 – Mart 2005

Zeki ÇİFTÇİ

1961 Çanakkale – Biga doğumludur. ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1985’te lisans, 1989’da yüksek lisans mezunudur. Gazi Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümü’nde 2002 yılında doktorasını tamamlamıştır. ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevliliği, Türkiye Kalkınma Bankası’nda uzman yardımcılığı, uzmanlık, kıdemli uzmanlık ve müdürlük, TBMM’de Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde müdürlük, TRT’de genel müdür yardımcılığı, TRT ve Türkiye Kalkınma Bankası’nda yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Halen KKTC Kalkınma Bankası’nda yönetim kurulu üyesidir.

Nisan 1995 – Şubat 2002

Hilmi GÜLER

1949 Ordu doğumludur. ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 1972 mezunudur. Yüksek lisans ve doktorasını da ODTÜ’de tamamlamıştır. ODTÜ’de ve Gazi Üniversitesi’nde asistanlık ve öğretim üyeliği yapmıştır. 1976’da TUSAŞ’ta göreve başlamıştır. 1979’da TÜBİTAK’ta göreve başlayıp uzman yardımcılığı, uzmanlık, bölüm başkanlığı, müdürlük, başkan yardımcılığı, yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Roket teknolojileri ve silah sistemlerinde ARGE faaliyetleri yürütmüştür. ERDEMİR YK üyeliği,  MKEK YK başkanlığı, OSİAD kurucu genel sekreterliği, İBB İGDAŞ YK üyeliği,ETİBANK’ta YK üyeliği ve başkanlığı, AKPARTİ kurucu üyeliği, AKPARTİ Ordu Milletvekilliği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TBMM AGİTPA Türk Grubu üyeliği yapmıştır. Halen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanıdır.

Alışveriş Sepeti
Oturum aç

Henüz hesabınız yok mu?