Yönetim Kurulumuz

Yönetim Kurulu Üyelerimiz

Vakfımızın temel yönetim organı olan Yönetim Kurulumuza ilişkin bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

FNobxBUO_400x400
Yönetim Kurulu Başkanı

Abdullah Cengiz MAKAS

zekiye-demir
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Zekiye DEMİR

Alışveriş Sepeti
Oturum aç

Henüz hesabınız yok mu?

Haziran 2021 - Halen

Abdullah Cengiz MAKAS, ECON-1995

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Ekonomi alanında yüksek lisansını yaptı. 1996 yılından bu yana kamuda üst düzey görevlerde bulunmuştur. 1996 yılında Maliye Bakanlığı Bakan Danışmanlığı görevinin ardından sırasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi, Başbakanlık, Sermaye Piyasası Kurulu ve İMKB Takas ve Saklama Bankası’nda çeşitli kademelerde danışmanlık ve yöneticilik görevlerini yürüttü. Kamu görevi sırasında çeşitli ülkelerde yapılan uluslararası toplantılara çalıştığı kurumları temsilen katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdür Yardımcısı iken 28.11.2012 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kamu Denetçisi olarak seçildi. Evli ve üç çocuk babası olan Makas, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Zekiye DEMİR, ADM-1991

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümüne 1984 yılında başladı . Başörtüsü nedeniyle elliyi aşkın soruşturma geçirecek, 3 defa dönem uzaklaştırması, 1 defa final dönemine denk getirilen bir aylık uzatma cezası alarak Bölümünden 1991 yılında mezun oldu. Kamu Yönetimi ve Siyaset Biliminde 1997’de yüksek lisansını (Kırıkkale Üniversitesi), 2002’de doktorasını tamamladı (Sakarya Üniversitesi). 2010’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 2015 yılında ise İlahiyat (Din Sosyolojisi) bilim alanında Doçent, 2020 yılında ise Profesör unvanı aldı. Kırıkkale Üniversitesinde Araştırma Görevlisi, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı bir şirkette müfettiş, Diyanet İşleri Başkanlığında uzman olarak çalıştı. Şimdi Ankara Yıldırım Beyazıt üniversitesinde öğretim üyesi olarak hizmet etmektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında kadın ve aile konularında çok sayıda konferanslar verdi. Kadın, siyaset, dindarlık eksenli Türkçe ve İngilizce makaleleri yayınlandı. Bir Başörtüsü Günlüğü: ODTÜ Anıları, Modern ve Postmodern Feminizm, Aile Huzuru, Almanya’da Yaşayan Türk Kadınları: Durumları, Sorunları, Din ve Diyanet Algıları, Türkiye’de Kadın ve Siyaset, Soru ve Cevaplarla Aile Hayatı (ed.), “İş”te Kadın. Çalışma Hayatında Kadın ve Dindarlık, ODTÜ, Hocam. Hayatlar, Hayaller, Hatıralar (ed.) adlı kitapları yayınlandı. Evli ve 1991 doğumlu bir erkek, 1992 ve 1993 doğumlu iki kız annesidir.

Yönetim Kurulu Üyesi

Furkan KARAMAN, ME-2013

Furkan Karaman lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Makina Mühendisi olarak 2013 yılında mezun olarak tamamladı. İş tecrübesi olarak, 2013’ten beri TÜBİTAK’ta çalışmaktadır. Teknik çalışma konuları arasında multidisipliner optimizasyon, güvenilirlik mühendisliği, istatistiksel modelleme yöntemleri, akışkanlar mekaniği ve sistem mühendisliği bulunmaktadır. Gönüllü hizmetler olarak 2015 yılından itibaren ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı’nın (MEBİVA) Yönetim Kurulu Üyeliği’ni yapmaktadır. Yabancı dil olarak iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Yönetim Kurulu Üyesi

Mustafa KARLI, ADM-1994

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun 1994 yılında oldu. 1995 yılında Ankara Metrosu İşletmesi kurucu ekibi içinde Mali ve İdari İşler Müdürü olarak yer aldı. 2004 yılında ERDEMİR Grubu Şirketlerinden ERENCO’da Yurtdışı Sözleşmeler Uzmanı olarak 2,5 yıl çalıştı. 2006 yılından itibaren Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattı İşletmecisi BOTAŞ International Şirketinde Eğitim ve Geliştirme Müdürü olarak 8 yıl çalıştı. 2014’te TÜBİTAK’ta İdari Hizmetler Daire Başkanlığı, 2014-2015 yıllarında HAVELSAN’da İnsan Kaynakları Müdürlüğü, 2016’da STM’de Akademi Koordinatörlüğü görevlerini ifa etti. Haziran 2016’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına Bakan Müşavir olarak atandı.  ETKB ve Bağlı Kuruluşlarında halen de uygulanmakta olan Hedef Bazlı Performans ve Yetkinlik Değerlendirme Sisteminin kurulumu projesini yürüttü. Bu görevle birlikte değişik dönemlerde İdari Mali İşler, Bağlı ve İlgili Kuruluşlar, Destek ve Personel daire Başkanlığı görevlerini yürütttü. 2019’da Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Daha sonra TENMAK’a dönüşen kurumda bir süre daha Başkan Yardımcılığını sürdürdü. Şu anda TENMAK’ta Akademi ve Yayınlar Koordinatörlüğünü yürütmektedir.  Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yönetim Kurulu Üyesi

Hamit KAHVECİ, ADM-1990

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. 1991-1997 arasında ASELSAN Akyurt Tesislerinde Uzman olarak çalıştı. 1997-2001 arası Air Alfa Havayollarında Pazarlama ve Tarife Planlama Müdürü, 2002-2004 arası Orbit Expres Kargo Havayolunda Stratejik Planlama Müdürü, 2004-2006 arası THY Yer Hizmetleri Başkanı, 2006-2007 Dünyaya Bakış Hava Taş AS de Genel Koordinatör, 2008-2014 arası Arık Air Nijerya’da Yer Hizmetleri Direktörü, 2015-2018 arası Safi Airways Dubai’de Yer Hizmetleri-Kargo ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yard olarak çalıştı. 2015 yılından itibaren yapı sektorunde kurucusu ve ortagi oldugu şirkette faaliyet göstermektedir. İngilizce ve Arapça bilmektedir. 3 çocuk babasıdır.

Yönetim Kurulu Üyesi

Ahmet Saygın ÖZEN, Phys-1997

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü’nden 1997’de mezun oldu. 1999-2003 arasında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İngilizce Yönetim ve Organizasyon yüksek lisansına (Tezsiz MBA) devam etti. 2017’de İşletme bölümünden mezun oldu. 2009’da İlahiyat Önlisans ve 2012’de Adalet Önlisans bölümünden mezun oldu. 2002 – 2020 yılları arasında özel sektörde Yurtdışı Satış ve Pazarlama, Dış Ticaret, Şirket Yönetimi alanlarında yöneticilik yapmıştır. Çeşitli ülkelerde yapılan uluslararası toplantı ve fuarlara katılımcı olarak, çalıştığı şirketleri temsilen iştirak etti. Şu anda T.C.Sağlık Bakanlığına ait olan USHAŞ Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş.’de Yurtdışı Satış Sorumlusu olarak çalışmaktadır. Evli ve üç çocuk babası olan Özen, İngilizce ve Pratik Arapça bilmektedir.

Yönetim Kurulu Üyesi

Yasir TOPDAŞ, ME-2013

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun 2013’de oldu. Çalışma hayatına 2013 yılında İstaş Güç Sistemlerinde başladı. 2014-2016 yıllarında MAN Türkiye A.Ş.’de tasarım Mühendisi olarak görev yaptı. 2017-2020 yıllarında FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’de uzman tasarım Mühendisi olarak çalıştı. 2020 yılından itibaren Aselsan Konya Silah Sistemleri A.Ş.’de Kıdemli Uzman Tasarım Mühendisi olarak görev yapmaktadır. Kariyeri boyunca yüzey modelleme, mekanik tasarım, sistem entegrasyonu, proje takibi ve yönetimi, tasarım liderliği ve ekip liderliğinin yanısıra birçok koordinatörlük vazifelerinde bulunmuştur. İngilizce ve Almanca bilmektedir. 2017-2019 döneminde ODTÜ Mebiva’da YK olarak görev yapmıştır.

Yönetim Kurulu Üyesi

Rabia MANDAL, Hist-2008

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’nden 2008’de mezun oldu. 2008-2010 yıllarında Bilkent Üniversitesi, Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uluslararası İlişkiler ve Kamu Diplomasisi alanında yüksek lisansını tamamladı. 2013 yılından bu yana İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih Bölümü doktora öğrencisidir. 2008 -2010 yılları arasında Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ‘nda asistan olarak çalışmıştır. 2017 yılından bu yana Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nde proje asistanı olarak çalışmaktadır. Bir çocuk annesidir.

Yönetim Kurulu Üyesi

Hanife TÜRKSAYAR, ID-2020

Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesinden 2015 yılında mezun oldu. Ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümünü kazandı. Öğrencilik hayatı boyunca çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde düzenleyici ve uygulayıcı olarak görev aldı. 2020 yılında ODTÜ’den mezun oldu. Mezuniyeti ertesinde bir dernekte kodlama eğitmenliği yapmaya başladı. Halen bağımsız olarak ürün tasarımı ve grafik tasarım yapmaktadır.

Genel Müdür

Abdulkadir KADİRİOĞLU

İlk, orta ve lise öğrenimini memleketi Bitlis’te tamamladıktan sonra 2019 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği’ni kazanmıştır. Şu anda son sınıf öğrencisidir. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı’nda 2019’dan beri aktif olarak görev almıştır. 2 yıldır ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı (MEBİVA) Öğrenci Komitesi’nde öğrenci-mezun iletişimi ve öğrencilere yönelik düzenlenen aktivitelerde aktif rol almıştır. Başlangıç seviyesinde Farsça, iyi derecede İngilizce bilmektedir.