Haberler

ODTÜ HOCAM Kitapçılarda

ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı’nın girişimleriyle hazırlanan ODTÜ Hocam Kitabında, bir dönem ODTÜ’de yılları kesişmiş insanların öznel hikayelerinin yanında, Türkiye’nin yarım yüzyıllık çalkantılı tarihinin de izlerini süreceksiniz.

Bu Kitapta, ODTÜ’nün yarım yüzyıllık hikayesi gerçek tanıkları tarafından kaleme alındı. 

1963-2015 yılları arasında öğrencilik yapmış şimdi iş adamı, akademisyen, siyasetçi ve bürokrat olarak hayatlarını sürdüren 25 ODTÜ Mezununun hikâyelerinden oluşan kitap sadece ODTÜ’nün değil Türkiye’nin yarım yüzyılına ışık tutuyor. 

“Hayatlar, Hayaller, Hatıralar, ODTÜ Hocam” adıyla Kadim yayınları tarafından yayınlan kitap 400 sayfadan oluşuyor. 

Kitap, 12 Mart 1971 Muhtırası, 12 Eylül 1980 ihtilali, 28 Şubat 1997 Post-modern Darbesi gibi Türkiye’nin en sancılı dönemlerini ODTÜ’de mütedeyyin ve muhafazakâr kimlikli öğrencilerin gözünden tekrar okuma imkânı sunuyor.

Kitabın editörü aynı zamanda kitaba hayat veren 25 hikâyenin kahramanlarından biri olan Doç. Dr. Zekiye Demir. 

Kitap, ODTÜ’nün kısa tarihiyle başlıyor, ardından mezunların kaleminden ODTÜ’nün ve Türkiye’nin 52 yıllık çalkantılı tarihine bir yolculuğa çıkarıyor sizi. Doğru bildiğiniz birçok olayın perde arkasını olayların gerçek tanıklarının kaleminden öğrenince şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. 

ODTÜ’de zaman zaman bir gurup öğrenciyle gündeme devrimci imajın arkasındaki gerçeklerle yüzleşmenizi sağlayacak olan bu kitap adeta ODTÜ solunun anlatılan ile yaşanan arasındaki çelişkisini de gözler önüne seriyor. Bu açıdan, Sol ideolojiye de bir muhasebe fırsatı sunuyor. 

ODTÜ’yü yeni kazanan öğrencilerin de mutlaka okuması gereken kitap aynı zamanda belgesel niteliğinde bir eser.

Erdal İnönü, Necmettin Erbakan, Turgut Özal ve Doğu Perinçek’in ODTÜ ile ilgili hiçbir yerde duymadığınız ilginç hikayelerine ve daha fazlasına bu kitapta tanıklık edeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir