Haberler

Makine Kimya Endüstrisi (MKE) Ziyareti

Vakfımızın çalışma komitelerinden Savunma Sanayi ve Teknolojileri  Komitesi (SaSTeK) üyelerinden oluşan bir ekip ile 4 Kasım Cumartesi günü tam gün olarak Makine Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumuna bir ziyaret gerçekleştirdi. MKEK, ülkemizin güvenliği için günümüzde önemli bir yere sahip ayrıca 5000’den fazla çalışanıyla ülkemize yıllık 120 milyon doları bulabilen ihracaat hacmine imza atmakta. 2016 yılında Türkiye’nin en iyi 3. Savunma ve Havacılık ihracatçısı seçilmiş. Kuruluşu, Fatih Sultan Mehmet Han’ın toplarının dökülmesine, Osmanlı İmparatorluğu 15. yüzyıl dönemine kadar uzanmakta olan bu Kurum, Osmanlı döneminde “Tophane-i Amire” olarak anılmakta idi.

MKEK yöneticileri sayın Ahmet TAŞKIN (Genel Müdür) ve Sayın Akif AKGÜL’ün (Genel Md. Yrdcısı) katılımları ile Ankara Tandoğan’da bulunan tesisler ve Sanayi ve Teknoloji Müzesi’nin ziyaretleri sonrasında Kırıkkale’deki Silah Fabrikası Tesislerine gidildi. Tesislerde  özellikle silah, mühimmat ve diğer sistemleri üzerine bir tanıtım yapıldı. Ziyarette ayrıca yerli Piyade tüfeği olarak ordumuzun envanterine giren YPT 76’nın atış poligonlarda canlı atış testleri de yapıldı.

Kendileri de ODTÜ mezunu olan sayın Taşkın ve Akgül toplantı sonrasında SaSTeK ekibini Kırıkkale Silah Fabrikası içinde bulunan ve Osmanlı dönemine ait silahların da sergilendiği Silah Müzesine götürdü. Orada SaSTeK ekibini bir sürpriz bekliyordu. MKEK’in Haber Bültenin ilk sayısının kapak sayfasında şöyle bir haber vardı: ” Ortadoğu Teknik Üniversite Makina Fakültesi Talebeleri Kırıkkale Top Fabrikasında”  Sayı 1 Yıl 1, 1 Eylül 1957. Henüz ODTÜ kurulalı 1 yıl olmuş ve öğrencileri hemen sahaya inip bu milli kuruluşumuza sahip çıkmışlardı. Tam 60 yıl sonra yine ODTÜ’ler aynı yere ziyarette bulunmuşlar ve ülkemizin konvansiyonel silah sistemlerinin omurgası olan bu kuruluşumuz ile beraber olduklarını ve ortak çalışma isteklerini varlıklarıyla ifade etmişlerdi. Tarih adeta yeniden başa sarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir